استخراج اطلاعات سیستم در فایل متنی با استفاده از دستور dxdiag در ویندوز

توسط Admin
دسته بندی شده در آموزش

ابزار DirectX Diagnostic که امروزه بر روی اکثرِ سیستمهایی که از سیستم عامل ویندوز استفاده میکنند وجود دارد، کاربر را قادر به مشاهده ی دقیق مشخصات سخت افزاری و نرم افزاری سیستم خود میکند. همینطور کاربر قادر به ذخیره ی تمامی این اطلاعات در یک فایل متنی است تا در زمان نیاز، بدون زحمت اضافی، تنها با مراجعه به این فایل متنی از اطلاعات و مشخصات سیستم خود آگاه شود.
امروز در این پست من قصد توضیح نحوه ذخیره سازی اطلاعات سیستم و مشاهده ی آنها را دارم. با من همراه باشید تا به این موضوع نگاهی داشته باشیم
اول به پنجره ی run بروید. برای این کار، کلید استارت یا windows را نگه داشته، کلید r را بزنید.
حالا در پنجره ی باز شده، عبارت dxdiag را بنویسید و اینتر بزنید.
در این مرحله که پنجره ی جدیدی برای شما به نمایش درآمده، تب بزنید تا به گزینه ی save all information برسید و اینتر بزنید.
حالا با پنجره ی save as معمولیِ خود ویندوز رو به رو هستید. فایل را در هر جایی که دوست دارید ذخیره کنید. برای سهولت کار، بهتر است نام فایل را تغییر ندهید اما اگر قصد تغییر نام فایل را دارید، پسوند آن را همان txt بگزارید.
بعد از اینکه دکمه ی save را فشردید، دو باره به پنجره ی dxdiag برمیگردید. تب بزنید و بر روی exit اینتر بزنید تا از این پنجره خارج شوید.
حالا به مسیری که فایل مذکور را ذخیره کردید رفته آن را باز کنید. در زیر برخی از مشخصات را توضیح میدهم. این مشخصات اکثرا مشخصاتی هستند که برای یک کاربر عمومی اهمیت دارند:
Operating System: اطلاعات کاملی از سیستم عامل شما. نام سیستم عامل، نسخه ی آن مانند enterprise, pro و غیره، ۳۲ یا ۶۴ بیتی و در پرانتز نسخه ی ساخت سیستم عامل، شماره ی ساخت و اسم مخفف redstone برای نسخه ی سیستم عامل شما مانند rs3, rs4, یا rs5
Language: زبان. رو به رو language, regional setting را هم دارید که زبانِ منطقه ایی شما را مشخص میکند.
System Manufacturer: شرکت سازنده ی سیستم شما مثل lenovo
Processor: اطلاعات در باره ی سی پی یو: نام سی پی یو مثل Intel(R)، مدل سی پی یو مثل Core(TM) i7-7500U که مشخص میکند سی پی یو شما از نوع core I7, 7500 U است، قدرت سی پی یو شما به گیگاهرتز، گاهی تعداد سی پی یو ها یا هسته های سیستمِ شما مثل (۴ CPUs), و بعد ممکن است عددی بعد از علامت ~ مشاهده شود که به معنای نحایت قدرت سی پی یو شما است.
memory: حجم حافظه ی موقت سیستم شما یا همان RAM, به مگابایت. هر ۱۰۲۴ مگابایت یک گیگ است.
Available OS Memory: حجم قابل استفاده از رم شما به مگابایت. گاهی اوقات مقداری از حجم رم، مثلا ۱۰۰ مگابایت یا بیشتر یا کمتر از قبل اشغال میشود. این موضوع نگران کننده نیست چون اندازه ای که اشغال میشود بسیار ناچیز است.
Page File: حجم استفاده شده از رم شما، و حجم خالی از رم شما. توجه کنید که این مقدار از آن مقدار کمی که از قبل اشغال میشود جداست.
DirectX Version: نسخه ی directX. این موضوع برای گیمرها اهمیت دارد.
مقداری پایینتر، در قسمت display devices شما قادر هستید کارت(های) گرافیک خود را ببینید. گاهی اوقات برخی سیستمها دو کارت گرافیک دارند که یکی ضعیفتر از دیگریست و به دلیل صرفه جویی در استفاده از باتری یا برق در حین انجام کارهای روزمره از کارت گرافیک ضعیفتر استفاده میشود و برای بازیها یا نرم افزارهای خاص از کارت گرافیک قویتر استفاده میشود.
در این قسمت:
card name: نام کارت گرافیک شما
Dedicated Memory: حجم اختصاصی به سیستم شما. همان حجم یا قدرت کارت گرافیک است.
*Current Mode: حالت کنونی نمایش. برای مثال ۱۳۶۶X768 که اندازه ی نمایش را مشخص میکند.